test en

Prinášame vám rozhovor s kuchárom, ktorý k nám prišiel až z ďalekého Peru. Štyri roky pracoval v ružinovskej Casa Inka, teraz rozbieha vlastný biznis, donášku peruánskeho jedla Sabor Peruano v Bratislave. Chce ponúknuť trochu odlišnú kuchyňu, akú varil v Casa Inka, pretože mu je bližšia peruánska kuchyňa v jej najtradičnejšej forme. Beker Bani Pariachi Alegre je mladý, ale skúsený kuchár, ktorý sa na Slovensku cíti veľmi dobre a napriek tomu, že dostal niekoľko zaujímavých pracovných ponúk v krajinách ako Holandsko alebo Rakúsko, rozhodol sa pre Slovensko. 

Pochádzate z Peru, ale z ktorej časti konkrétne? 

Pochádzam zo severnej časti Peru, z regiónu Ancash, z okresu Moro. Moro je dedina s bohatou históriou, stačí vybehnúť do kopcov a nachádzate na skalách starobylé skalné rytiny. Je to vinárska oblasť, preto sa tam páli peruánska národná pálenka Pisco a robíme aj víno. Je v pomerne vysokej nadmorskej výške, okolo 500 až 1200 metrov nad morom, vďaka čomu má vhodné podmienky na poľnohodpodárstvo, pestuje sa tu obrovské množstvo druhov ovocia, ako napríklad avokádo, mango, papája, pepino (ovocie), zeleniny, strukovín, tapiok a iné.

Preto sa považuje za jednu z oblastí s najbohatšou gastronómiou v Peru. Najznámejšie jedlá, ktoré pochádzajú z tejto oblasti sú picante de cuy (morské prasiatko), ceviche de pato, pepián de pavo, alfajores de moro. Moro neleží pri mori, ale je veľmi blízko pobrežia, takže tradične konzumujeme veľké množstvo rýb. Veľká časť mojej rodiny sa dodnes venuje poľnohospodárstvu, ja sám mám pozemok s mangom, o ktoré sa stará moja sestra. 

Sabor Peruano Beker Bani Pariachi Alegre -
Niektoré bylinky nie je možné u nás zohnať, tak si ich Beker pestuje sám

Aké bolo vaše detstvo v Peru? 

Ako som už spomenul, vyrastal som na vidieku. Mal som typické detstvo dedinského chlapca, moja rodina mala kravy, ovce a polia, takže sme od mala museli pomáhať. Od 10 rokov som už pracoval na poli. Samozrejme, chodil som aj do školy. V 80-tych rokoch sme boli ako poľnohospodári úplne sebestační čo sa týka potravín. Nepestovali sme úplne všetko, čo sme potrebovali, ale v Peru ešte vtedy existoval výmenný obchod, takže kto pestoval mango, vymenil za zemiaky ap. Dnes sa už nevyužíva a poľnohospodárstvo sa pod vplyvom dopytu po avokáde a mangu zmenilo na monokultúru a dnes už samotní poľnohospodári nie sú sebestační, kupujú potraviny a balenú vodu v supermarketoch rovnako ako tu v Európe.